Střední ScioŠkola je kamenná budova, ve které probíhá denní prezenční studium po celý školní rok. Jsme čtyřleté gymnázium s maturitou. Studenty vedeme k tomu, aby uvažovali o tom, co, jak a proč se učí.
V tuto chvíli máme plné kapacity. Kdyby se uvolnilo místo, napíšeme na web i sociální sítě.
V loňském roce jsme přijali cca 80 % přihlášených studentů. U 20 % jsme měli pochybnosti, že je náš typ studia pro uchazeče vhodný. V loňském roce byla šance dostat se na naši školu vyšší než v jiných gymnáziích v Brně.
V letošním roce se mění systém přihlášek.
Dle platné vyhlášky MŠMT existují tři způsoby, jak podat přihlášku. Všechny důležité informace najdete zde.
Součástí přihlášky je motivační dopis.
U nás mají studenti velkou svobodu v tom, co se učí, kdy se to učí a jak se to učí. Proto potřebujeme uchazeče o studium trochu poznat. Dát dohromady motivační dopis není nic složitého – jednoduchý návod je zde.
Společně s přihláškou odesíláš motivační dopis. Státem povinná část je tvořená jednotná přijímací zkouškou z českého jazyka a matematiky (Cermat testy).
Školní přijímací část je tvořená ze společné aktivity a individuálního pohovoru.
Kdo získá 44 bodů a méně (v součtu z ČJ i M) nebo neměl minimálně 15 bodů zvlášť za každou část zkoušky, je z přijímacího řízení vyřazen. Kdo překročil hranici úspěšnosti (45 bodů a více) získává z Cermat testů 60 bodů z celkového počtu 100 bodů.
Skupině 5 - 8 osob zadáme jednoduchý úkol, na kterém budete společně pracovat. Ve stejný den proběhne také krátký individuální pohovor. Na něm se můžeme odkazovat na váš motivační dopis, doptávat se na průběh skupinové aktivity.
Prospěch ze základní školy nezohledňujeme a nebodujeme.
Uchazečům, kteří získali předchozí vzdělání mimo území České republiky, se promíjí jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka. Znalost českého jazyka se u nich prověří rozhovorem v rámci školní přijímací zkoušky. Je-li jejich znalost českého jazyka taková, že jim to umožní vzdělávání ve škole bez potíží, je jim v součtu bodového ohodnocení na místo testu z českého jazyka započítáno 15 bodů. Je-li jejich znalost taková, že by jim vzdělávání ve škole činilo značné potíže, započítá se jim namísto testu z českého jazyka 0 bodů. Nemá-li uchazeč znalost českého jazyka nezbytnou pro vzdělávání, nemůže být ke vzdělávání přijat.
Uchazeči, kteří získají alespoň 16 bodů ve školní přijímací zkoušce a zároveň alespoň 3 body na základě každého kritéria školní přijímací zkoušky, budou seřazeni podle počtu bodů získaných celkově na základě všech částí přijímacího řízení od nejvyššího počtu bodů k nejnižšímu.
Ke vzdělávání ve škole bude ve 2. kole přijato prvních 5 z takto seřazených uchazečů.
Přijaté uchazeče budeme následně telefonicky/e-mailem kontaktovat ohledně schůzky s vedením nad podpisem smlouvy.
Ne. Potvrzení od lékaře není potřeba.
Školní část přijímacího řízení proběhne na začátku června. Přesný termín sdělíme uchazečům, kteří postoupí.
Škola, na kterou se hlásíš, je živým vzdělávacím centrem, které se opírá především o aktivitu svých studentů. Ti mají vliv na to, co se učí, jak se to učí, a na mnoho dalších věcí, které se ve škole a kolem ní dějí. Proto nás zajímá, kdo se do Střední ScioŠkoly hlásí a s čím přichází. Představa o tom, co se uchazeči chtějí ve škole naučit, pro nás bude možným podkladem pro ústní pohovor. Proto je velice důležité, aby každý uchazeč sestavil sám svůj motivační dopis. Jeho struktura by měla vypadat asi takhle:
Zajímá nás, kdo jsi a čím žiješ. Co tě baví? S čím do školy přicházíš a co už máš za sebou? Mohou to být např. zkušenosti ze Skauta nebo jiných zájmových kroužků a aktivit, organizační schopnosti, zkušenosti s uměleckou tvorbou, jazykové certifikáty, volnočasové aktivity atp. Klidně napiš i to, jestli umíš vařit, opravit kolo nebo máš nějaké jiné praktické dovednosti. Čím rád trávíš svůj volný čas - točíš videa, hraješ hry či na hudební nástroj? Do čeho jsi “zažraný?, co tě fakt baví?”
Na naší škole hodně ovlivňuješ, na jaký obsah vzdělání se soustředíš. Znáš už svoje zaměření? Chceš se stát architektem? Přemýšlej, co všechno budeš potřebovat znát a umět. Zajímá nás také, jaké jsou tvoje plány po střední škole. Nemáš v tom zatím jasno a tápeš? Nevadí. Zkus zatím popsat, o čem uvažuješ, jaké jsou oblasti tvého zájmu. Co můžeš škole nabídnout ty?
Pokud jde o vnější formu tvého motivačního dopisu, měl/a by ses vejít do rozmezí 2-5 stránek A4. Při grafické úpravě dokumentů se fantazii meze nekladou. Elektronickou podobu však přilož ke své přihlášce!